Follow on Bloglovin

Sskoro nam się udało, to i Wy możecie. Jeśli ktoś twierdzi, że planowanie zajęło wiele miesięcy, to po prostu to lubi. Nam pozostała frajda, że gdy znajomi współczująco pytali, jak idą przygotowania, mogliśmy odpowiadać z szelmowskim uśmiechem: Jakie przygotowania?

SONY DSC

Pierwszy wybór: ślub cywilny i kościelny czy ślub konkordatowy:

Wybraliśmy pierwszą opcję. Cywilna umowa (ciężko to nazwać „ślubem”) polega na tym, że stajecie przed urzędnikami co najmniej miesiąc przed wcześniej, żeby wypełnić stosowne wnioski i wyznaczyć datę. Potrzebny ważny dowód osobisty i 80pln. Można go zawrzeć każdego dnia tygodnia, trwa kilka minut, wymaga obecności świadków i złożenia podpisów na dokumencie. Nie są konieczne obrączki ani nawet uroczyste stroje – w końcu to tylko wizyta w urzędzie. Ślub konkordatowy pozwala załatwić wszystko za jednym zamachem, ale mnie nie przekonuje połączenie sakramentu i spraw urzędowych.

Kościelny – nie trzeba brać ślubu w swojej parafii. Jesteśmy różni – jeśli najbliższy proboszcz nie jest osobą, przed którą miło Ci będzie przysięgać, poszukaj gdzie indziej. Nie chciałam odbywać nauk przedmałżeńskich i gromadzić góry papierów. Wystarczyło więc znaleźć duchownego, dla którego to nie zaświadczenia są istotne. Znaleźliśmy takiego zaledwie 20km od domu. I było – jak powiedział po wszystkim MPF – w naszym stylu.

Rada: Wypytaj rodzinę i znajomych o księży w najbliższej okolicy – jakimi są ludźmi? Co jest dla nich najważniejsze? Jak wyglądają śluby? Podczas uroczystości wiele zależy od osobowości duchownego!

Ślub kościelny w obrządku katolickim można zawrzeć również wtedy, gdy jedno z narzeczonych nie należy do tego Kościoła.

 SONY DSC

Formalności:

Przygotuj:

  • Świadectwo chrztu: uzyskasz w parafii, w której zostałaś ochrzczona. Na dokumencie widnieje adnotacja o bierzmowaniu (także jeśli miało miejsce gdzie indziej).
  • Pozwolenie z rodzinnej parafii (jeśli bierzesz ślub poza miejscem zamieszkania).
  • Akt urodzenia (tylko do ślubu konkordatowego) – dostaniesz w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ważne – wniosek o przygotowanie aktu możesz złożyć w każdym urzędzie w Polsce.
  • Dane świadków (nazwisko, adres, data urodzenia).

Rada: Jeśli mieszkasz daleko, zadzwoń do kancelarii parafialnej i poproś o przysłanie dokumentów pocztą lub możliwość odebrania ich przez kogoś z rodziny. Dzięki temu oszczędziłam sobie dłuższej wycieczki. I to już wszystko. Pisałam, że znaleźliśmy świetnego proboszcza?

SONY DSC

Przyjęcie:

W naszym przypadku to był obiad w znanej od dawna restauracji, rezerwowany z miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli komuś zależy na dłuższej zabawie, wypada wybrać miejsce wcześniej. Ale dobrze przy okazji przemyśleć, czy faktycznie warto trzymać gości całą noc. Zawsze mam ochotę opuszczać wesela po ok. 4-ech godzinach.

Jako że i my, i większość naszych gości, to młodzi rodzice, dłuższa impreza nie sprawdziłaby się ze względu na maluchy. Które, nawiasem mówiąc, dodały przyjęciu nastroju i zabawiały lepiej niż najlepszy animator. Jedyna wada obecności dzieci – to one mają najładniejsze i najchętniej komentowane zdjęcia. 😀

Rada: Przygotuj winietki. Dowiedz się, czy któreś z gości nie jest np. wegetarianinem lub nie stosuje specjalnej diety. Jeśli tak – ustal z restauracją indywidualne menu. A przed dokonaniem rezerwacji zjedz na miejscu nie tylko obiad, ale też ciasto i tort. Jako że w wybranej przez nas restauracji akurat torty smakowały średnio, zamówiliśmy w innym miejscu. Jest wspominany do dziś.

SONY DSC

 Goście:

Lepiej postawić na jakość niż ilość. Nie dopuścić do nacisków ze strony rodziny i nie zapraszać obcych czy prawie obcych – chyba, że właśnie w tym znajdujesz przyjemność. De gustibus i tak dalej. Zaproszenie gości zajęło nam ok. 3-ech tygodni.

Rada: Jeśli nie planujesz ślubu w najbliższej przyszłości, ale bywasz weselnym gościem pamiętaj, że miło byłoby odwdzięczyć się zaproszeniem na ślub parom, które pamiętały o tobie. Sama unikałam ślubów dalekich i nieznanych kuzynów, dzięki czemu na moim była tylko najbliższa rodzina i przyjaciele z dziećmi – blisko 60 osób. Atmosfera kameralnego przyjęcia – bezcenna.

Stroje i obrączki:

O ślubnej kreacji myśl od początku. Podejmij decyzję, czy kupujesz suknię, czy zlecasz jej uszycie. Jeśli zamawiasz w salonie, możesz czekać dłużej niż dwa miesiące. A dobry krawiec może mieć zajęte terminy. Dlatego MPF musiał kupić gotowy garnitur, dopasowany na miejscu do jego sylwetki. W dużej galerii handlowej garniturów wełnianych w odpowiednim kolorze znaleźliśmy… jeden egzemplarz.

Rada: Popytaj wśród rodziny i znajomych o krawców – można znaleźć perłę. Coś o tym wiem.

A może warto zainwestować w sukienkę, którą chętnie założysz także po ślubie?

Jeśli szukasz niebanalnej obrączki, nieduża rodzinna firma jubilerska może Ci zaoferować więcej niż znana sieciówka. Dzięki temu w mojej obrączce znalazł się szmaragd.

10154181_543396692444173_2027607565762334528_n

 

Dokumentacja wydarzenia:

Kamerzysta to kiepski pomysł. Nie dość, że będziesz cały czas myśleć o tym, jak w tej chwili wyglądasz, to jeszcze to wszystkim pozostanie Ci film długi jak niemiecka powieść modernistyczna i równie interesujący, którym będziesz dręczyć przyjaciół, aż przestaną cię odwiedzać.

Co innego dobre fotografie. Jeśli jesteś z okolic Łodzi, zadzwoń do Marzeny Hans.  Nie wyobrażam sobie piękniejszych zdjęć.

Rada: Zanim wybierzesz fotografa, obejrzyj jego dokonania w Sieci. Może się zachwycisz. A może unikniesz tragedii.

Dekoracje i zaproszenia:

Świadomie zrezygnowaliśmy z dekoracji kościoła, samochodu, a nawet restauracji. Zapewne da się to zrobić odpowiednio, ale widywałam – także na stronach internetowych kwiaciarni – niezbyt udane aranżacje. A kwietne ozdoby na masce auta wyglądają dla mnie zabawnie. Prostota przyświecała nam także przy wyborze zaproszeń, dzięki czemu uniknęliśmy gołąbków, paciorków, obrączek i innych ładnych inaczej ozdób.

Rada: Jeśli zamiast kwiatów wolimy innego rodzaju symboliczny podarunek, można o tym napisać na zaproszeniu. Byle tylko prosto, krótko i nie mową wiązaną.

I to wszystko. Poza spokojną głową i satysfakcją z przyjęcia w naszym stylu, z pewnością prosty ślub i kameralne przyjęcie wypada bardziej ekonomicznie. Nie jest to blog o oszczędzaniu i inwestowaniu, więc pominęłam kwestię kosztów, ale gdyby kogoś interesowały konkretne kwoty, proszę pytać w komentarzach. Chętnie podzielę się także adresami.

 SONY DSC