Kultura

11 articles in category Kultura / Subscribe

far-from-the-madding-crowd-film-2015-habitually-chic-001

Ppierwsza jest szesnastolatką, na nieszczęście – ładną. Słowo gwałt nie przejdzie jej przez gardło i przez wiele lat będzie chodzić z pochyloną głową. Ale nie zawsze. Druga butnie twierdzi: nie boję się mężczyzn jako takich i nie boję się ich książek, lecz nie potrafi pokonać lęku przed seksualnością. Bohaterki powieści Thomasa Hardy’ego przeżywają bardziej dramatyczne przygody i dokonują tragiczniejszych wyborów niż Batszeba Everdene, którą możecie podejrzeć w kinie w miłej dla oka postaci Carey Mulligan. A Z dala od zgiełku to nie jedyna powieść Brytyjczyka, na którą warto rzucić okiem.

Czytaj dalej

Wwidziałem narodziny wszechświata i widziałem, jak jego czas ucieka, chwila po chwili, aż już nic nie zostało. Ani czas, ani przestrzeń – tylko ja. Przechadzałem się po wszechświatach, gdzie prawa fizyki zostały stworzone przez umysł szaleńca. (…) Widziałem rzeczy, w które nigdy byś nie uwierzył. Straciłem rzeczy, których nigdy byś nie zrozumiał. (…)

Czytaj dalej

Mmoże ma to związek z pogodą, która zachęca do szukania rozrywki przed TV? A może po prostu dlatego, że są mistrzami narracji – w końcu napisali najlepsze powieści w Europie. I mają co przenosić na ekran.

Listę 10 ulubionych kostiumowych brytyjskich adaptacji znajdziecie tutaj, natomiast dziś podzielę się złotą piątką seriali, których bohaterowie nie noszą fraków.

Czytaj dalej

Kkiedy prowadziłam zajęcia z teorii literatury dla przyszłych polonistów, każdy problem omawiałam na literackim przykładzie, sięgając najczęściej do ulubionych powieści. Gdy po zakończeniu kursu dostałam wyniki ankiet, okazało się, że jedna opinia wyróżnia się na tle ogólnikowych pochwał: „zajęcia były ciekawe, ale mogłoby być więcej przykładów spoza fantastyki”.

Czytaj dalej