Styl życia

36 articles in category Styl życia / Subscribe

Cceglane baszty przywodzą na myśl zamek. Tak jak feudalna warownia, przędzalnia Karola Scheiblera góruje nad Księżym Młynem. Wokół, jak średniowieczny gród, wyrosła samowystarczalna dzielnica z własną strażą pożarną – największe imperium włókiennicze w Królestwie Polskim, którego właściciela Władysław Reymont sportretował w Ziemi Obiecanej jako Hermana Bucholca.

Czytaj dalej

Ppamiętacie Wokulskiego, szlachcica i milionera, którym arystokracja gardzi tylko dlatego, że jest przedsiębiorcą? Gdyby przeniósł się do Łodzi, fabrykanci na wyścigi swataliby mu córki, szanując jego talent do interesów, męski charakter i awanturniczą naturę.

Czytaj dalej

Z MPF. Po więcej zapraszam na stronę Fb.

Wwidziałam wesela, podczas których zaślubieni nie mieli chwili, żeby zamienić ze sobą słowo, chyba że akurat całowali się na komendę rozochoconych gości. Słaniające się panny młode, tańczące z wujkami i kuzynami w różnych stadiach upojenia; panów młodych z przylepionym uśmiechem zagadujących ciocie lub siedzących przy stole z nieobecnym wyrazem twarzy.

Czytaj dalej

 

Mma pasować do kościoła i do tańca, wysmuklać o dziesięć kilo i odmładzać o dekadę. Kosztuje miesięczną pensję, a jest zakładana jeden raz. Jedna na całe życie, choć w dzisiejszych parszywych czasach różnie bywa. W spadku po XIX wieku kojarzona z niewinnością i młodością, mimo że przed ołtarzem częściej stają kobiety trzydziestoletnie z, a jakże, przeszłością.

Czytaj dalej