Książki

39 articles in category Książki / Subscribe

far-from-the-madding-crowd-film-2015-habitually-chic-001

Ppierwsza jest szesnastolatką, na nieszczęście – ładną. Słowo gwałt nie przejdzie jej przez gardło i przez wiele lat będzie chodzić z pochyloną głową. Ale nie zawsze. Druga butnie twierdzi: nie boję się mężczyzn jako takich i nie boję się ich książek, lecz nie potrafi pokonać lęku przed seksualnością. Bohaterki powieści Thomasa Hardy’ego przeżywają bardziej dramatyczne przygody i dokonują tragiczniejszych wyborów niż Batszeba Everdene, którą możecie podejrzeć w kinie w miłej dla oka postaci Carey Mulligan. A Z dala od zgiełku to nie jedyna powieść Brytyjczyka, na którą warto rzucić okiem.

Czytaj dalej

Cciemne włosy swobodnie opadały na ramiona, pozwalając zidentyfikować nieznajomą jako magiczkę. Ani szlachcianka, ani tym bardziej mieszczka nie odważyłaby się pokazać publicznie z taką fryzurą. W bladej twarzy wyróżniały się jasne oczy, elfią modą podkreślone mocnym makijażem. Kolor tęczówek współgrał z zielonymi bursztynami w srebrnej oprawie, błyszczącymi w uszach i na szyi czarodziejki.

Czytaj dalej

Kkiedy prowadziłam zajęcia z teorii literatury dla przyszłych polonistów, każdy problem omawiałam na literackim przykładzie, sięgając najczęściej do ulubionych powieści. Gdy po zakończeniu kursu dostałam wyniki ankiet, okazało się, że jedna opinia wyróżnia się na tle ogólnikowych pochwał: „zajęcia były ciekawe, ale mogłoby być więcej przykładów spoza fantastyki”.

Czytaj dalej